Zapraszamy na naszą nową stronę internetową pod adresem DAMATIC AUTOMATION

Silesian GreenPower 2 na torze Silverstone


Studenci z Politechniki Śląskiej zajęli drugie miejsce w zawodach Greenpower Challenge na torze Silverstone. Jest to ogromny sukces zarówno kierowców, jak i konstruktorów.
Wyścigi pojazdów ekologicznych w Wielkiej Brytanii polegają na wykonaniu jak największej liczby okrążeń toru w czasie czterech godzin, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania. Podczas konstruowania pojazdu należy przestrzegać ściśle określonych reguł, dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa kierowcy, ale również gabarytów pojazdu. W celu wyrównania szans każda z drużyn używa silnika elektrycznego oraz akumulatorów samochodowych tego samego typu. Dodatkowym założeniem projektu jest wykorzystanie surowców wtórnych do budowy pojazdu. W 2011 roku źródłem zasilania są trzy zestawy baterii, składające się z dwóch akumulatorów 12 V każdy o pojemności 33 Ah.

W zawodach uczestniczą głównie brytyjskie uczelnie techniczne oraz firmy motoryzacyjne. Tym bardziej wysokie miejsce Polaków należy uznać za sukces. Kilka tygodni temu bolid naszych studentów był testowany na Torze Poznań. Obiecujące wyniki testów pozwalały z optymizmem podejść do zawodów w Silverstone.

Tuż po starcie bolid Silesian Greenpower osiągnął prędkość 58 km/h. Tak wysoki wynik nie był notowany wcześniej podczas testów w Poznaniu. Dobre tempo narzucone przez Polaków udało się utrzymać do końca wyścigu. Miało to swoje przełożenie na czasy okrążeń. Studenci z Gliwic jako jedyni uzyskali czas przejazdu jednego “kółka” poniżej trzech minut. Niestety na dwa okrążenia przed końcem musieli oni uznać wyższość zespołu Electroad.

Mimo to, wynik Polaków jest najlepszym rezultatem osiągniętym przez debiutantów. Pokonali oni min. takie zespoły jak: Prodrive, Jaguar Land Rover czy Bentley. Polski projekt zdobył także nagrodę za najlepszą konstrukcję.

Projekt Silesian Greenpower został opracowany przez 14 studentów. Ciekawostką może być fakt, że podczas wyścigu za sterami pojazdu zasiadły dwie kobiety. Wynika to z charakteru zawodów, który preferuje kierowców o niewielkiej masie ciała.

Wyniki zawodów Greenpower Corporate Challenge na torze Silverstone:

1. Simple Trug
2. Silesian Greenpower
3. Rotary Racer
4. Stealth Auro
5. Superformance
6. Fireblade
7. Zebedee
8. Mjolnir
9. Driven Motion
10. Mirage

Źródło: www.sg.polsl.pl

KONTAKT

DAMATIC s.c.
ul. Modrzewiowa 19
44-300 Wodzisław Śląski
Tel. +48 32 720 35 33
info@damatic.pl

Oferujemy szeroką gamę produktów z zakresu profili aluminiowych oraz akcesorii - takich jak: zawiasy, uchwyty, elementy złączne, elementy konstrukcyjne. Z zakresu automatyzacji produkcji jesteśmy Państwu zaoferować gotowe linie produkcyjne w oparciu o roboty przemysłowe, transportery, stanowiska montażowe, roboty paletyzujące.
Kuka System Partner Izba Gospodarcza Wodzisław Aligator Gorzyce