Zapraszamy na naszą nową stronę internetową pod adresem DAMATIC AUTOMATION

Robot uczący się gotować z Youtube’a


W hierarchii rzeczy, które chcemy aby roboty robiły za nas gotowanie obiadu jest na szczycie wraz z praniem i jeżdżeniem samochodem. Na razie najlepsze, co możemy zrobić, to po prostu oglądać postępy w tym kierunku. Widzieliśmy już wiele przykładów robotów, które mogą gotować, ale ogólnie, wszystkie są zaprogramowane na jakiś instrukcjach. Mówienie robotom co się dzieje i jak to zrobić to jedna z najtrudniejszych rzeczy w robotyce, szczególnie dla użytkowników końcowych, więc dobrą rzeczą jest po prostu usiąść i pozwolić im nauczyć się rzeczy z oglądania filmików na youtube.

Projekt ten ma miejsce na Uniwersytecie w Maryland, a oto filmik przedstawiający robota uczącego się z filmów:

Filmik w wersji angielskiej

Uniwersytet Michigan opracował zestaw danych o nazwie YouCook, który składa się z 88 filmów z gotowania na YouTube. Każdy film otrzymał zestaw nieskrępowanych opisów języka naturalnego ludzi, a każdy film posiada również klatka po klatce obiekty i działania jakie robot musi z nimi wykonać. Korzystając z danych, naukowcy UMD opracowali dwie splotowe sieci neuronowe: jeden do rozpoznawania i klasyfikacji obiektów w wideo, a drugi do rozpoznawania i klasyfikowania ruchów ludzi.Na podstawie zbioru danych YouCook, ogólna dokładność rozpoznawania, wykazała 83 procent, ze skutecznością 68 procent w tłumaczeniu i zrozumieniu zadań przez robota.

W przyszłości naukowcy, chcą bardziej rozwijać projekt, wprowadzić więcej kategoryzacji by robot lepiej mógł analizować działania w filmie, oraz przewidywać kroki. Dzięki temu może w przyszłości będziemy patrzeć jak nasze domowe roboty przyrządzają nam posiłki.

________________________

źródło: http://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/artificial-intelligence/robots-learning-to-cook-by-watching-youtube-videos

KONTAKT

DAMATIC s.c.
ul. Modrzewiowa 19
44-300 Wodzisław Śląski
Tel. +48 32 720 35 33
info@damatic.pl

Oferujemy szeroką gamę produktów z zakresu profili aluminiowych oraz akcesorii - takich jak: zawiasy, uchwyty, elementy złączne, elementy konstrukcyjne. Z zakresu automatyzacji produkcji jesteśmy Państwu zaoferować gotowe linie produkcyjne w oparciu o roboty przemysłowe, transportery, stanowiska montażowe, roboty paletyzujące.
Kuka System Partner Izba Gospodarcza Wodzisław Aligator Gorzyce