Zapraszamy na naszą nową stronę internetową pod adresem DAMATIC AUTOMATION

Najdokładniejszy robot na świecie


Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli jeden z najprecyzyjniejszych robotów jaki istnieje na świecie. Jest tak dokładny, że można nim manipulować w ludzkich i zwierzęcych komórkach nerwowych. Jego wartość to kilka milionów złotych.

Budowa i projektowanie urządzenia trwało ponad 3 lata. Robot jest hybrydą. Składa się z dwóch części: makro i mikro robota. A całość wygląda jak czteronożny pająk. Część makro ma za zadanie odnaleźć badaną komórkę, cześć mikro – zakończona igłą – przystosowana jest do manipulacji wewnątrz komórki. Urządzenie sterowane komputerowo zajmuje powierzchnie około 3 metrów kwadratowych i jest bardzo ciężkie. Dzięki temu jest odporne na wstrząsy a jego ruchy mogą być wolne i precyzyjne.

robot-precyzyjny

Według profesora Tadeusza Uhla kierownika katedry Robotyki i Mechatroniki AGH, twórcy super robota, jest to najdokładniejsze urządzenie na świecie stosowane w medycynie molekularnej. Jego przestrzeń robocza, czyli obszar, w którym się porusza, to kilka mikrometrów a rozdzielczość jego ruchów to nanometry. Urządzenie zostało zaprojektowane do manipulacji wewnątrz komórek. Potrafi badać i leczyć komórki, stymulować je napięciem nie niszcząc żywej tkanki. W przyszłości może pomóc w walce z rakiem. Robot cieszy się olbrzymi zainteresowaniem, ale by go kupić, trzeba wyłożyć kilka milionów złotych.

Autor: Maciej Grzyb
Źródło: RMF FM

KONTAKT

DAMATIC s.c.
ul. Modrzewiowa 19
44-300 Wodzisław Śląski
Tel. +48 32 720 35 33
info@damatic.pl

Oferujemy szeroką gamę produktów z zakresu profili aluminiowych oraz akcesorii - takich jak: zawiasy, uchwyty, elementy złączne, elementy konstrukcyjne. Z zakresu automatyzacji produkcji jesteśmy Państwu zaoferować gotowe linie produkcyjne w oparciu o roboty przemysłowe, transportery, stanowiska montażowe, roboty paletyzujące.
Kuka System Partner Izba Gospodarcza Wodzisław Aligator Gorzyce